Techniky v histologii
Histologická barvení
Histologická barvení
Histochemická barvení
Nátěr z periferní krve
Barvení dle Pappenheima
Žíla
Fuchsin - methylenová modř - azur
Mícha
Gallocyanin
Pojivo
Giemsa
Oko
Heidenhainův azan K barvení jader se používá roztok azokarmínu G, dále moříme řezy v roztoku kyseliny fosfowolframové a dobarvíme směsí anilínové modře a G - oranže.
Výsledek barvení: jádra a některé typy granul jsou zbarvena červeně, kolagen, hlen a jiná granula jsou zbarvena modře a svaly spolu s jinými typy granul se barví oranžově.
Sval kosterní
Heidenheimův železitý hematoxylin
Vaječník - králík
Hematoxylin-Eozin Hematoxylin je extraktem z kampeškového dubu (Haematoxylon campechianum), který patří mezi bazická (jádrová) barviva.
Eozín je syntetické kyselé barvivo ze skupiny xantinových derivátů.
Výsledek barvení: jádra a bazofilní substance modré, ostatní části preparátu v různých odstínech červené.
Kost
Hematoxylin-Eozin + alciánová modř
Lymfatická uzlina
Impregnace retikulinu stříbrem Výsledkem je černé zobrazení retikulárních vláken a hnědé přiimpregnování kolagenních vláken.
Mozeček
Kresylová violeť
Mozek - kůra
Luxolová modř
Ledvina
Methylenová Modř
Zárodečný terčík
Toluidinová modř
Ledvina
Weigert Van Gieson K barvení jader se používá železitý hematoxylin a dobarvujeme kyselým fuchsinem a kyselinou pikrovou. Železitý hematoxylin na rozdíl od kamencových hematoxylinů působením kyseliny pikrové nevybledne.
Výsledek barvení: jádra se zbarví temně hnědě, kolagenní vlákna se zbarví červeně a svaly jsou žluté.
Tepna
Weigertův resorcin-fuchsin Barví elastická vlákna temně fialově.
Žíla
Zelený Massonův trichrom K barvení jader se používá hematoxylin, následuje obarvení kyselým fuchsinem a dobarví se světlou zelení.
Výsledek barvení: jádra tmavě modřečerně (dle použitého hematoxylinu), cytoplasma buněk je červená a kolagen je zelený.
Kůže
Žlutý Massonův trichrom K barvení jader se používá hematoxylin, následuje obarvení erytrozínem (tetrajodfluorescein, obdoba eozínu se sytějším zbarvením) a dobarví se šafránem (extrakt z blizen šafránu Crocus sativus).
Výsledek barvení: jádra tmavě modřečerně (dle použitého hematoxylinu), cytoplasma buněk je červená a kolagen je zlato-žlutý. Toto barvení je možno kombinovat i s barvením postihujícím elastická vlákna, která mezi zlatožlutým kolagenem krásně vyniknou.